اعلام برنامه – رکابزنی قشم ، هرمز و هنگام در تعطیلات بهمن 97

برای تعطیلات بهمن ماه امسال یعنی از 18 تا 25 بهمن می خواهیم برنامه ای برای سواحل جنوبی کشور داشته باشیم. در این سفر می خواهیم از سه جزیره زیبای هرمز، هنگام و قشم بازدید نموده و در کنار سواحل زیبای آنها دوچرخه سواری کنیم و از جاذبه های آن لذت ببریم.

طول مسیر در هر روز

در هر روز با توجه به شرایط برنامه و مکان هایی که بازدید خواهیم داشت بین 40 تا 60 کیلومتر رکابزنی در نظر گرفته شده است. مسیر رکابزنی ها اکثرا کفی است و اختلاف ارتفاع زیادی در مسیر نخواهیم داشت. البته تعداد بازدیدها نسبتا زیاد است و زمان تقریبا زیادی را در مسیر خواهیم بود و از جاذبه های زیادی بهره مند خواهیم شد.

چطور میریم

این سفر را با اتوبوس برنامه ریزی کرده ایم. اتوبوس VIP 25 نفره تخت خواب شود که بتوانیم دوچرخه هایمان را نیز در جعبه اتوبوس گذاشته و همراه خودمان داشته باشیم. از تهران عصر چهارشنبه 17 بهمن ماه حرکت خواهیم کرد. محل سوار شدنمان ترمینال غرب خواهد بود. . با اتوبوس تا بندر عباس می رویم و آنجا با اتوبوس دریایی خودمان را به هرمز می رسانیم، اولین جزیره ای که در زیبایی هایش غرق خواهیم شد.

برای بازگشتمان نیز روز 25 بهمن از بندر پل که اسکله لندی کرافت مسیر قشم است، سوار اتوبوس شده و بر خواهیم گشت. . البته بعد از اینکه 7 شب را در دامان طبیعت زیبای قشم گذراندیم و با انسانهای نیک آن دیار همنشین و هم صحبت شدیم.

 چه جاهایی را خواهیم دید

ابتدا در گشت هرمز سری به موزه دکتر نادعلیان خواهیم زد. این موزه گزیده ای از آنچه را که طبیعت، زندگی و فرهنگ مردم هرمز است را در خود جای داده است.

موزه دکتر نادعلیان

سپس در امتداد خط ساحلی هرمز، رکابزنی خواهیم نمود تا جاذبه های بسیاری را که در این جزیره کوچک و زیبا منتظر ما هستند را ببینیم.  قلعه پرتقالی ها که یادگاری از دوران دور و نشانه هایی از سلطه پرتقالی ها بر این منطقه است را بازدید می کنیم.

قلعه پرتقالی ها – هرمز

در امتداد خط ساحلی به ساحل لاکپشتها می رسیم. کمی برای اینکه شانس داشته باشیم و شاهد تولد لاک پشت های کوچک زیبا باشیم زود است.

ساحل لاک پشت ها – هرمز

درهرنگین کمان، جایی است که از دیدن رنگ های متنوع این جزیره محسور خواهیم شد. یک جعبه مدادرنگی بسیار بزرگ. از همه رنگ. اگر شما جعبه مداد رنگی به این بزرگی داشتید چه می کردید ؟ شاید یک نقاشی خیلی بزرگ می کشیدید. همان کاری که در هرمز کرده اند. فرش هایی زیبا از خاک هرمز. البته بعضی ها نگران تخریب محیط زیست منطقه اند و مخالف این نقاشی ها. بعضی ها معتقدند این نقاشی ها باعث جذب گردشگر می شود و برای منطقه مفید است. اگرچه با گروه اول کمی بیشتر موافقم ولی در هر حال دیدن هنر نقاشان این منطقه خالی از لطف نیست و در مسیرمان از فرش شنی بزرگ بازدید خواهیم کرد.

دره رنگین کمان

فرش شنی در جزیره هرمز

دره مجسمه ها نامی است برای دره ای که پر است از سنگ هایی با شکل های مختلف و متنوع. بعضی شبیه پرنده، بعضی شبیه کله انسان و فقط کافیست، قدرت تخیلتان را به کار بیاندازید تا برای خودتان در میان این تندیس ها، دنیایی خیالی خلق کنید.

دره تندیس ها – هرمز

اشکال، رنگ ها و بلورهای زیبای نمکی را در غار نمکی هرمز خواهیم دید. کلا بازدید از هرمز، کار فشرده ای است و این مسیر کوتاه 30 کیلومتری، پر است از جاذبه های زیبایی که باید دید.

غار نمکی هرمز

در برخی از نقاط هرمز، تلاقی ماسه های سرخ جزیره با دریا، ساحل خونینی را ایجاد کرده است که بسیار دیدنی و زیباست. در مسیرمان این زیبایی ها را از دست نخواهیم داد.

ساحل سرخ هرمز

و در ادامه در گشت جزیره قشم از شهر قشم بازدید می کنیم. اولین جاذبه در قشم، بازار سنتی این شهر است. جایی که می توان لایه های درونی زندگی مردم این منطقه را از نزدیک دید.  اگرچه شاید به علت شلوغی و عدم امکان تردد دوچرخه در بازار، نتوانیم در این قسمت، توقف زیادی داشته باشیم ولی آب دریا را اگر نتوان کشید، هم به قدر تشنگی باید چشید.

بازار سنتی قشم

قلعه پرتقالی های قشم را خواهیم دید و در امتداد ساحل، از شهر خارج شده و مسیرمان را در ساحل جنوبی جزیره به سمت غرب ادامه خواهیم داد.

قلعه پرتقالی ها قشم

غار خوربس در مسیر حرکتمان به سمت غرب، جایی در سمت راست جاده است. غاری که یادگار دیرین از زندگی در خانه هایی در قلب کوه دارد. کوهی که پر است از لایه های مرجان و صدف و موجودات دریایی که در طی سالیان سال، رسوب شده و بالا آمده اند تا قشم را بسازند.

خوربس

دره ستارگان را کمی جلوتر بازدید می کنیم. اینجا جایی است مثل منطقه کلوت های شهداد، یا کلوت های بوشهر. در حقیقت سازه های عظیمی در خاک رس اند که با فرسایش با آب و باد ساخته شده اند. البته قدیمی های قشم اعتقاد دیگری دارند. آنها اینجا را دره ستارگان نامیده اند چون معتقدند این چاله های بزرگ، ردی از بارش ستارگان بزرگ بر پهنه دشت قشم است. در هر حال تفاوتی نمی کند. دره ستارگان زیباست و می توان از زیبایی های آن لذت برد.

دره ستارگان

مسیر حرکتمان در کنار دریاست. از جاده، دریا را در سمت چپ حرکتمان داریم. در امتداد همین ساحل، لحظاتی را در ساحل ناز درنگ خواهیم کرد. ساحل ناز نه اینکه زیباتر از بقیه جاهای ساحل باشد. فقط چون در نزدیکی جزایر ناز است، مورد توجه است. جایی که دو جزیره کوچک با بالا آمدن آب دریا عقب نشینی می کنند و وقتی آب پایین آمد به آغوش قشم باز می گردند.

ساحل ناز

شب را در سوزا می مانیم. روستایی با ساحلی فوق العاده در بین راه. و صبح به سمت شیب دراز ادامه مسیر می دهیم. جایی که مامن اصلی لاک پشت هاست. البته که ما با لاک پشت ها کاری نداریم و حتی اگر وقت از تخم در آمدن آنها بود هم فقط از دور قرار بود به تماشا بنشینیم. ما که برای بر هم زدن آرامش این کوچولوهای زیبا نیامده ایم. البته عروسک این لاک پشت ها رو تو شیب دراز می تونید یادگاری بگیرید.

جوجه لاک پشت

از شیب دراز راهی هنگام می شیم. با قایق. مهمترین جاذبه هنگام، دیدن رقص صبحگاهی دلفین هاست. کاپیتان قایق ما رو خواهد برد تا در رقص دلفین ها شریک شویم.  بسته به شرایط، احتمالا تصمیم بگیریم که در ساحل هنگام دوچرخه سواری کنیم و یا این مسیر کوتاه را با آرامش بیشتر و با پیاده روی در کنار ساحل ببینیم و لذت ببریم. ساحل نقره ای هنگام را در این گشت خواهیم دید. البته آکواریوم طبیعی هنگام هم یادمان باشد که همراه کاپیتان قایق، ببینیم و لذت ببریم. شاید لذت بخش تر باشد اگر بخواهیم شب را هم در همین ساحل بکر، سحر کنیم.

رقص دلفین ها در هنگام

در ادامه مسیر، از جاده ای که از قلب جزیره عبور می کند، خود را به ساحل شمالی خواهیم رساند. در این مسیر جاده ای اصلی است که از محدوده فرودگاه قشم عبور می کند ولی ما برای رسیدن به ساحل شمالی، راهی خاکی و بکر را برگزیده ایم. از سهیلی رد می شویم و به جاده ای می رسیم که در امتداد دریا و جنگل های حرا، به غرب می رود. جنگل حرا چندین اسکله دارد که از هرکدام می توان، این زیبایی های بی نظر را بازدید نمود. این جاده در ادامه، مسیری است که ما را به دره تندیس های قشم و در نهایت به تنگه چاهکوه می رساند. تنگه چاهکوه، دره عجیبی است که برش ها و فرسایش های آن، بیننده را متحیر می کند. در روستای گوران در این مسیر، بزرگترین کارگاه های صنایع دستی دنیا که همان صنایع لنج سازی هستند وجود دارند. در این روستا و یا در روستای پی پشت از این کارگاه ها دیدن خواهیم کرد.

دره تندیس ها – قشم

جنگل حرا – قشم

جنگل حرا – قشم

تنگه چاهکوه قشم

لنج سازی – گوران

آخرین توقف ما در جزیره قشم، بندر لافت خواهد بود. این بندر جایی است که باید در آن آهسته گام برداشت تا مبادا که ترک بردارد، چینی نازک تنهایی شهر. شهری است که حال و هوای متفاوتی دارد. با نخل ها و بادگیرها، لنج ها و دریا. شهری است در هزاره ها. شهری است که دیدن آن هر غریبه ای را به وجد می آورد.

بندر لافت

اگر قصد خرید از بازار درگهان دارید، در بعد از ظهرهای بعد از برنامه دوچرخه سواری در روزهای پایانی، امکان جهت رفت و برگشت به درگهان را در نظر خواهیم گرفت. اگرچه امکان چزخیدن ساعات طولانی در میان مغازه ها و پاساژهای درگهان، در این برنامه دیده نشده است ولی می توانیم ساعاتی از بعد از ظهر و قسمتی از شب را به خرید در این بازار اختصاص دهیم.

اقامت

در این برنامه، اساس کار را بر اقامت در سواحل زیبای جزایر قرار داده ایم. در محدوده قشم، کمپینگ های نسبتا خوبی در سواحل ایجاد شده است که به امکانات سرویس بهداشتی و حمام نیز مجهز هستند. در برخی روزها در نزدیکی این مکان ها کمپ می کنیم تا بتوانیم از امکانت ایجاد شده استفاده نماییم. برخی روزها نیز، محل کمپمان را جایی بکرتر در نظر می گیریم تا بتوانیم استفاده بیشتری از آرامش جزیره داشته باشیم. دوستانی که در این برنامه همراهی مان می کنند، آمادگی لازم برای کمپینگ چند روزه را دارند و در کنار هم تلاش خواهیم نمود بهترین لحظات را در این کمپ ها بسازیم. در صورت نیاز و ضرورت، با توجه به شرایط جوی، امکان استفاده از امکانات و خانه های محلی در نظر گرفته شده است.

 

هزینه برنامه

برای این برنامه، هزینه هر نفر را 640 هزار تومان برآورد کرده ایم. این هزینه شامل موارد زیر می شود :

  • مجوز اردو و بیمه با پوشش حوادث دوچرخه سواری
  • اتوبوس جهت حمل نفرات و البته دوچرخه ها
  • ماشین پشتیبان در مسیر قشم
  • اتوبوس دریایی در مسیر بندرعباس به هرمز و همرمز به قشم
  • خرید اقلام صبحانه برای تمام روزها
  • پرداخت ورودی مکان های پیش بینی شده در برنامه

در این برنامه هزینه قایق های کوچک که برای بازدید از دلفین ها و جزیره هنگام و همچنین جنگل حرا نیاز بود با توجه به متغیر بودن قیمت ها قابل محاسبه در برنامه نبود و در هزینه ها دیده نشده است.

هوای منطقه

در این فصل، هوای قشم اکثرا آفتابی و گاه ابری است. برای آن تاریخ پیش بینی ها فعلا دقیق نیست ولی هواشناسی ها، هوای آفتابی با دمای 25 درجه برای روز و 17 درجه برای شب را پیش بینی کرده اند. هوایی بسیار مطبوع برای رکابزنی.

توضیحات ضروری

حداکثر ظرفیت این برنامه ۲۵ نفر است و طبیعتا اولویت با دوستانی خواهد بود که سریعتر ثبت نامشان را نهایی کنند.

داشتن تجهیزات ایمنی شامل کلاه و دستکش و تجهیزات تعمیر دوچرخه، تیوپ اضافه، چراغ دوچرخه الزامی است. بدون کلاه ایمنی مناسب و دستکش امکان همراهی تیم وجود نخواهد داشت. لطفا دوچرخه سرویس شده باشد و از سلامت آن مطمئن باشیم.

نفرات تحت پوشش مجوز و بیمه حوادث و مسئولیت سفر با پوشش حوادث ناشی از دوچرخه سواری خواهند بود.

این سفر دوستانه و بر اساس توافقنامه اعضای گردنه مه آلود می باشد. لذا مطالعه و پذیرش کامل توافقنامه (Www.chanlibel.ir/agree) برای دوستانی که مایل به همراهی هستند الزامی است.

داشتن پوشش مناسب و متناسب با معیارهای عمومی حجاب در جامعه و بخصوص در نظر داشتن شرایط خاص جوامع میزبان در برنامه ها بسیار حایز اهمیت است. لطفا به توصیه های پوششی توجه فرمایید.

هماهنگی برای حضور

t.me/chanlibel

اطلاعات بیشتر

T.me/chanlibelir

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *